A manuálterápia a sérülések, gyulladások, degeneratív elváltozások esetén kialakuló izületi mozgásbeszükülések
kezelésére szolgál.
A mozgásszervrendszer visszafordítható funkciózavarainak felismerését és gyógyítását szolgálja, speciális diagnosztikai és terápiás fogásokkal. A diagnosztika magában foglalja az izmok, szalagok és a bőr reflexes reakcióinak, csakúgy mint az izületi mechanika, az izomfunkció és koordináció vizsgálatát. A technika segítségével lokalizáljuk és analizáljuk a végtagi izületek vagy a csigolyák területén kialakult mozgásfunkciózavarokat. Ennek az analízisnek az alapján a különböző fogásokkal a fájdalomcsillapítást és a mobilizációt célozva dolgozunk.
Az izületeknél trakciót (húzás), transzlációs csúsztatást és lágyrésztechnikákat alkalmazunk. A trakció során az izületet alkotó csontokat távolítjuk el kissé egymástól, ami egy izületen belüli nyomáscsökkenéshez, lazuláshoz és fájdalomcsillapításhoz vezet. Ezzel egyidejűleg egy nyújtás jön létre az izületi tokban és a szalagokban, ami a mozgathatóságot növeli. A transzlációs csúsztatás célja a fiziológiás izületi játék helyreállítása. Emellett a lágyrésztechnikák különböző lazító és nyújtó elemeivel az izomzat olyan mértékű megnyúlását érjük el, ami az új izületi játékhoz igazodik.
"Mobilizáció mozgással"
Bővebben az általunk gyakorta alkalmazott Mulligan manuálterápiáról:
Az új-zélandi Brian Mulligan manuálterápiás módszerét egy megrándult ujjú fiatal páciens példáján fejlesztette ki. Mulligan szerint az izületben egy pozíciós hiba van, ha ezt korrigáljuk a beteg fájdalom nélkül tudja végezni a mozdulatot. A lényeg a fájdalommentes aktív mozgás, mely az agy számára a legerősebb input. Ha egy megtartott fájdalommentes helyzetben végeztetjük a mozgást, beindíthatunk egy körfolyamatot, mellyel gyorsabb és tartósabb állapot javulást érhetünk el. A terapeuta a pácienstől kért aktív mozgás közben egy megtartott kiegészítő mozgást/irányt kivitelez, valamint szükség esetén a mozgás végén egy túlnyomást alkalmaz a maximális kezelési eredmény elérése érdekében. Így a pozíciós hibát a a pasziv mobilizáció és a páciens által kivitelezett aktiv mozgás segítségével korrigálja.
Elsődleges szempont a fájdalommentesség, a metódus csak akkor sikeres, amennyiben fájdalommentes helyzetben történik a kivitelezés. A módszer nagy előnye, hogy az eddig fájdalmas mozgásirányt a pácienssel a fájdalom "elvételével" (a fent említett kiegészítő mozgás/irány megtartásával) engedi kivitelezni, megtörve ezzel a probléma kronikussá válásának folyamatát. A páciens újra bizhat abban, hogy fájdalom nélkül képes kivitelezni a mozgást, ezáltal az eddig fájdalmas mozgás ellen védekező mechanizmusok is kikapcsolódhatnak.
A módszer alkalmas akut rándulások, krónikus, fájdalmas, beszűkült izületek, nyak, hát és derékfájdalom, túlerőltetésből származó problémák (teniszkönyök), valamint fejfájás és szédülés kezelésére.
A metódus fontos pillére az önterápiára való megtanítás, így a beteg néhány alkalom után függetleníteni tudja magát a terapeutától. WWW.scolinea.hu
www.reli.sokoldal.hu
Tetszett ez az oldal? Mutasd meg az ismerőseidnek is!